پـــــــرل, لینوکس, آزادی
صفحه نخست             نسخه موبایل            عناوین مطالب            تماس با من
1390/08/03 :: 11:17 ق.ظ ::  نویسنده : luckyMan

سلام به علاقه مندان پـــــــرل این بلاگ رسما کارشو شروع کرد قرار در این بلاگ بیشتر رو پرل زوووم بشیم یه تاریخچه مختصر در مورد چیستـیـ پـــــــرل قرار می دم.


پرل زبان برنامه‌نویسی تفسیری و سطح بالا ، شی‌گرا و یک زبان سمت سرور قدرتمند است که
در آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا توسط لری وال در سال 1987 طراحی شد.
زبان پرل بطور وسیعی ساختار خود را از زبان C , و بعضی از خصوصیات خود را مدیون زبانهای : AWK , LISP , SED , SH می باشد .

کاربرد پرل
پرل را امروزه در زمینه های هوش مصنوعی–ژنتیک –نظامی –تحقیقاتی – صنعتی و بطور گسترده ای در اینترنت و شبکه میتوان یافت .
نوشتن یک: بانک اطلاعاتی – صفحه گسترده – سیستم عامل – و یا یک وب سرور شاید عاقلانه به نظر نرسد ولی در پرل امکانپذیر است .
زبان پرل قدرت بسیاری در پردازش متن دارد بطور مثال میتواند یک رشته را ایجاد و به عنوان یک فرمان سیستمی اجرا کند

پرل به عنوان یک زبان قابل حمل
جالب است بدانید نرم افزاری که شما تحت سیستم عامل LINUX و یا MAC نوشته اید به طور قطع روی سیستم عامل WINDOWS و UNIX هم اجرا میشود.

مفسر پرل متن برنامه‮ ‬را‮ ‬خوانده‮ ‬و‮ ‬هم‌زمان‮ ‬تفسیر‮ ‬کرده‮ ‬و‮ ‬اجرا‮ ‬می‮ ‬کند‮‬.‮ ‮ در حال حاضر پرل را در بیش از 04 سیستم عامل میتوان بکار گرفت. 
کتابخانه NAPC شامل 18702 ماژول است که همراه را با کد منبع در اختیار تان می گذارد که روزانه به این تعداد افزوده میشود. مشاهده لیست ماژول ها 

پرل و برنامه های 3 بعدی
گستره استفاده پرل به عنوان زبانی برای ایجاد برنامه های 3 بعدی تا حدی است که تا چندی پیش متخصصین pmochparG در تستی زبان C و lreP را برای اجرای برنامه 3 بعدی بر روی 3 سیستم عامل متفاوت : atsiV , utnubU , arodeF با سخت افزار یکسان به کار گرفتند. در این میان پرل توانست با استفاده بهینه از منابع سیستم برتری خود را در این زمینه اثبات کند .
نتایج تست pmochparG  


پرل و IGC 

با پا به عرصه گذاشتن CGI به صفحات وب زبان پرل به خاطر قدرت بالا در پردازش متن و تطبیق الگو (Regular Expressions) در جمله زبانهایی قرار گرفت که بطور وسیعی برای نوشتن CGI بکار گرفته میشود . در این میان وب سایت های پر ترافیک مانند :Livejournal.com, Ticketmaster.com Amzon.com , IMDB.com, از زبان پرل استفاده میکنند.

پرل و شبکه
به خاطر قدرت بسیار پرل درزمینه برنامه نویسی سیستمهای شبکه بسیاری از متخصصین شبکه و هکرها از این قافله عقب نمانده و امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از برنامه های : مدیریت شبکه , سیستم های Spidering , و Exploit ها به زبان پرل نوشته میشود.

پرل به عنوان یک زبان چسبنده (Glue Language)
پرل به عنوان یک زبان چسبنده می تواند در زبان های دیگر مورد استفاده قرار گیرد . یکی از جالبترین نکات یک برنامه مکمل پرل به نام VisualPerl هست که به بسته NET. مایکروسافت میچسبد و شما در کنار ASP.NET میتونید با پرل نیز یرنامه نویسی کنید. به طور مثال می توانید در برنامه های .NET از پرل برای پردازش متن ویا هر چیز دیگری استفاده کنید این قابلیت تنها به .NET محدود نمیشود و پرل را می توان در دیگر زبان های برنامه نویسی بدون در نظر گرفتن پلتفرم ان استفاده کنید .

حرف آخر
 نکته ای که باعث محبوبیت زبان پرل در میان برنامه نویسان شده است رایگان و اپن سورس بودن این زبان میباشد ‮ می‌توانید متن آن را به رایگان از اینترنت دریافت و در توسعه آن همکاری کنید 
   
 
 
/tdimagediv style=a href= image